content top
ראיון עם רפל לוקוויקי

ראיון עם רפל לוקוויקי

 

לפני כמה חודשים הגיע לארץ רפל לוקוויקי (Rafal Lukawiecki) ל-RoadShow בנושא BI. ניסיתי לראיין אותו כבר אז, אבל מקוצר זמן הוא הבטיח לעשות ראיון במייל.

זה לקח הרבה זמן (האיש עסוק), אבל הנה זה הגיע.

התרגום באדיבות יוסי לוי מואלינור.

רקע על רפל:

כיועץ אסטרטגי בחברה שלו, פרויקט בוטיצלי בע"מ, רפל אחראי על ניתוח וחיזוי מגמות בתחום טכנולוגיות מידע. רפל עובד כיועץ צמוד לחברות, צוותי פיתוח גדולים ועוד. הוא מתמחה בכמה תחומים: BI, סטטיסטיקה, Data mining, אבטחה והצפנה, ארכיטקטורת IT והטמעת פתרונות. רפל הוא מרצה מבוקש באירועי מיקרוסופט כבר 12. שנה בין היתר נאם בועידות יוקרתיות שבהן השתתפו גם ביל גייטס וסטיב באלמר. למידע נוסף www.projectbotticelli.com.

שלום רפל. זה היה הביקור השני שלך בישראל אם אני לא טועה. מה הרושם שלך לגבי תחום ה-BI בישראל, בהשוואה לביקור האחרון לפני שנתיים?

מאוד התרשמתי מעומק ההבנה והשימוש הנרחב בטכנולוגיות IT בישראל. אין הרבה מדינות בהן יש שימוש כל כך מעמיק ונרחב בטכנולוגיות, אף על פי שאולי השימוש ב- BI עדיין לא רחב בישראל כמו בארה"ב. אולי זה בגלל שאין אותו מס' של חברות ענק עם מאות ואלפי עובדים, שם השימוש ב- BI הוא חלק טבעי מהאנליזה היום יומית. אולי זה ישתנה ונתחיל לראות שימוש יותר נרחב ב- BI בשימוש עצמי בשנים הקרובות, כמו Power Pivot.

מה דעתך על מגמות מחשוב ענן לתחום ה-BI בשנים הקרובות?

מחשוב ענן מאוד חשוב, מאחר והוא ישנה מודלים עסקיים ויצור מודלים חדשים. BI במחשוב ענן יאפשר להביא את המוחות הטובים ביותר (כלכלית וטכנולוגית) לתחום, לא משנה איפה הם או המידע נמצאים. בנוסף, זה יאפשר התפתחות מגמות חדשות ויעודיות של BI בנושאים שכיום גודל הארגונים לא מצדיק את קיומן. כל זה עוד לפני שלקחנו בחשבון את ההשלכות של חוסר התלות בחומרה לצורך ביצועים – דיסקים קשחים כיום מתקדמים לכיוון של פלאש, הפלאש יהפוך להיות מהיר כמו DRAM, ובסופו של דבר הכל יעבור למיחשוב ענן. כנראה שהענן יהיה מאגר הנתונים "In-Memory" האולטימטיבי, אני מחכה שזה יקרה!

כאשר SQLAzure יתחיל לתפוס בשוק (וכשהוא גם יעבוד כמו שצריך), האם תצטרף לקבוצה החדשה שלנו בפייסבוק:"לפטר את כל ה-DBA’s ולשלוח אותם לסיביר"?

אני לא אפטר אותם, אני פשוט אשלח אותם למוקם קריר בו השרתים יכולים לעבוד בלי מיזוג אויר :-) . אם חושבים על כך, זה יכול לשפר את התפוקה – המוח צריך קירור גם כן. נראה לי שנתת לי רעיון לעסק חדש!

אבל ברצינות אני חושב של- DBA יש יכולת בסיסית לניהול מידע שתמיד יצטרכו, רק במקרה זה ברמה מופשטת יותר. מי יבנה מודלים ל-Master Data Services? ומי יצור את הקישוריות למידע, כאשר כל פניה של הלקוח לקבלת מידע עוברת דרך מאגר נתונים ענקי?

אתה רואה לאן אני מכוון: כאשר אתה מסתכל על שולחן מבולגן אחרי ארוחת בוקר – לא בא לך לנרמל אותו לפחות לרמה 3NF ? תמיד יצטרכו כשרון כזה…

מה הפיצ’ר שאתה שונא ב- SQL Server?

אני לא שונא שום דבר, או אף אחד (אולי חוץ מכמה חברות תעופה).

כאשר אתה מדבר על מוצר בוגר כמו SQL Server, אפשר לומר שיש לו מס' מאפיינים יחודים שהוא צבר במשך השנים. זה מה שנותן לו יותר אופי, ולכן אני אוהב אותו.

מה הספר האחרון שקראת בנושא SQL Server?

Books online, כמובן.

איזה פיצ’ר או טכנולוגיה של SQL Server תקח איתך לאי בודד?

SSAS, כמובן.

אם זה באמת אי בודד, הייתי משפר את הבנתי ב- MDX, כנראה.

בזמני החופשי אני אכרה מידע על התקשורת בין חיות מקומיות ואחפש הודעות סודיות שהן מנסות להעביר לנו ע"י Association Rules ו- Microsoft Neural Networks. שניהם חלק של מאפשרויות ה-Data Mining ב-SQL Server.

אם, כמו שאני חושד, האי לא באמת נטוש – אני אבנה מייד עסק לשרותי BI, כולל בניית קוביית While-You-Wait (אין הרבה טכנולוגיות שמבצעות את זה באותה קלות כמו BIDS), ונראה לי שאני אנסה לנהל את האי ע"י balanced scorecards עם KPI’s שייצגו את צווארי הבקבוק המקומיים.

 

איזה פרויקט BI\SQL הכי מטורף יצא לך לעשות?

Business Intelligence Roadshow 2010 שנערך השנה. העברתי סמינר של יום שלם 38 פעמים ב- 35 מדינות ב- 5 חודשים.

הכל היה בסדר עד לענן הוולקני, אבל גם בשבוע ללא טיסות הצלחתי להגיע לאוסטריה דרך קרואטיה, שוודיה ונורווגיה, באמצעות מאמץ מזהיר של החבר’ה ממיקרוסופט.

לסיום, האם יש לך טיפ למפתחי ה-BI ול-DBA’s בישראל?

גשו לכל פרוייקט BI עם תמונה ברורה של מה שהלקוח שלכם רוצה להשיג מבחינה עסקית.

טכנולוגיות הן דבר נפלא, אבל מטרות העסק יותר חשובות. אל תתחיל עם קוביות ומחסני נתונים, עד שאתה יודע בדיוק איך אתה אמור לשפר את הביצועים העסקיים של הלקוח. אני מתאר לעצמי שאנחנו נוטים לחשוב טכנולוגית דבר ראשון, אבל לרוב נצליח יותר אם נשים את זה כמטרה משנית – ואת הצרכים האמיתים של הלקוח שלנו לפני כן.

רפל, תודה!

תודה על השאלות הכיפיות, נתראה בכנס הבא…


תגובה אחת על “ראיון עם רפל לוקוויקי”

  1. מאת רועי:

    הוא שכח משהו חשוב. מרבית מהנהלים בכלל לא יודעים מה זה BI , הם בטח לא מבין מה היכולות שלו.

    עם בבתי השקעות הגדולות רק התחילו לפני לא הרבה זמן לעבוד עם SSRS ובמקומות אחרים עדיין עובדים עם אקסלים הבעיה לא במוצר. הבעיה היא לגרום להם לדעת לשאול, את התשובות המערכת תיתן.

    מעניין מתי תהיה מערכת BI שתדע גם לשאול..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

four × 3 =